• Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień
  • ZADZWOŃ: 667 264 449

Współuzależnienie

Współuzależnienie – nieprawidłowe przystosowanie

Alkoholizm to problem, który dotyka nie tylko pijących, lecz także ich otoczenia. Posiadanie partnera alkoholika prowadzi do życia w niepewności. Współuzależnienie jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. To patologiczny związek między osobą, która wykazuje skrajną potrzebę zależności (od ludzi lub substancji) a inną, która musi sprawować kontrolę, aby czuć się użyteczną, kochaną i nie myśleć o swych słabościach. Pojawia się zaniedbywanie własnych potrzeb i poczucie bezradności, aż do doznania przykrego uczucia pustki, wstydu, samotności i smutku.

Kochać za bardzo

Osoby współuzależnione to osoby, które żyją w permanentnym napięciu i niepokoju. Jeśli taki model zależności występuje wystarczająco długo, mogą pojawić się konsekwencje psychologiczne, takie jak: stany lękowe i depresyjne, obniżenie jakości życia, poczucie życiowego chaosu, samotność, zagubienie, rozpacz, zaburzenia nerwicowe, brak nadziei i inne. Tak więc osoba bierze na siebie zbyt dużą odpowiedzialność, przyjmuje rolę pielęgniarki Czerwonego Krzyża lub Zbawiciela. Osoba współuzależniona nauczyła się, że aby być kochaną, musi poświęcić siebie i dbać wyłącznie o drugiego człowieka. Możesz spróbować go zrozumieć bez osądzania, pomóc zobaczyć mu, że ma problem i nakłonić do sięgnięcia po pomoc.

Terapia

Aby w decyzjach zachować zdrowy rozsądek, ważne jest, by nie być samemu. Poświęć trochę czasu i spróbuj doradzić się ludzi, którzy znają tę chorobę, aby dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Pozwoli to na unikniecie kolejnych błędów i nabranie odpowiedniego dystansu. Spotkania indywidualne mają charakter rozmowy w atmosferze poufności, co daje poczucie bezpieczeństwa. Psychoterapia pomaga przejść z pozycji ofiary na pozycję osoby, która przyjmuje prawdę o sobie, zaczyna rozumieć błędy a jednocześnie poznaje swoje zasoby. Mogą być one wykorzystane do odbudowania własnej godności osobistej.

Pozwala to na zrozumienie schematów swojego postępowania w związku. To właśnie może stać się pierwszym krokiem do zdrowych zmian. U nas znajdziesz wsparcie oraz pomoc w zrozumieniu samej siebie.

Zapraszamy do kontaktu z Prywatnym Ośrodkiem „Empatia Bieszczady” terapeuci ułatwią Wam zrozumienie sytuacji życiowej w której utknęliście. Podczas pierwszego spotkania będziemy mogli przeanalizować Twoje doświadczenia i wspólnie ocenić możliwość rozpoczęcia ścieżki terapeutycznej, ustalając metody oparte na Twoich celach.

667 264 449‬

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*