• Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień
  • ZADZWOŃ: 667 264 449

W poszukiwaniu szczęścia

W poszukiwaniu szczęścia – bezsilność

Historie ludzi są tak niepowtarzalne, jak oni sami. Emocje bywają podobne, szczególnie gdy mierzymy się z problemami życiowymi. Nie inaczej odczuwają osoby uzależnione lub borykające się nadmiernym używaniem substancji psychoaktywnych szczególnie alkoholu. Permanentny strach o jutro, poczucie winy dnia wczorajszego, bezsilność dziś. Bezsilność którą czują, gdy znów piją, biorą czy grają. W poszukiwaniu szczęścia, bez żadnego drogowskazu, zagubieni ludzie skazani  są na doświadczanie uczuć bezsilności, wobec swojej sytuacji życiowej. Emocje alkoholików, narkomanów czy hazardzistów, często mają wspólny mianownik. Są nimi myśli.

Wspomnienia

Myśli krążą wokół jednego, często nieuświadomionego celu, którym jest wspomnienie  o pierwszym upiciu się, naćpaniu, czy pierwszej wygranej. To wspomnienie wyznacza kierunek dalszych poszukiwań szczęścia, zagubionych ludzi. Wspomnienie to jest jednak mirażem, który obiecuje i kłamie. Wierzymy, że uda nam się przywrócić do życia emocje, tak dziś nieuchwytne. Lecz to pułapka. Ów cel jest niemożliwy do osiągnięcia. Doznajemy rozczarowania, wiec pijemy więcej, mając nadzieje, że tym razem poczujemy się tak cudownie jak kiedyś. Kiedy nie znaliśmy ograniczeń a szczęście było w zasięgu ręki.

Szczęście

Poszukiwanie szczęścia, ma charakter uniwersalny. Każdy z nas go pragnie. Lecz gdzie go szukać, nie popełniając błędów. Wierzymy, że szczęście będzie szczepionką, na chorobę jaką jest świat. Świat marzeń, gdzie po zażyciu szczęścia nikną nasze ułomności. Poczucia szczęścia nie możemy znaleźć poza sobą, więc jeśli o tym nie wiemy, skazani jesteśmy na życie w pogoni za jego symbolami. Symbole te mają charakter zewnętrzny w postaci majątku, statusu, osiągnięć czy władzy. Posiadanie tych symboli nie uczyni nas ludźmi spełnionymi, radosnymi i spokojnymi. Wręcz przeciwnie, staną się one źródłem niepokoju, rywalizacji i strachu przed ich utratą. Uczucia które wywołuje alkohol czy inne substancje psychoaktywne, również szczęścia dać nie mogą, gdyż są sztucznie wywołane. W trakcie kontynuowania nałogu w końcu spowodują życiowy upadek. Poczucie szczęścia znajdziemy tylko w sobie w tej konkretnej chwili. W delektowaniu się swoim towarzystwem, byciem ekspertem samego siebie i akceptacji tego kim się jest.

Zapraszamy do ośrodka leczenia uzależnień w Bieszczadach – Centrum Zmiany „EMPATIA”.

Pomóż sobie, czas ucieka.

telefon: 667264449

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*